Kliima- ja energiakava Norra partnerid külastasid Pärnumaad

Eelmine nädal neljapäeval ja reedel külastasid Pärnumaa kliima- ja energiakava Norra partnerid Pärnumaad. Külalised Guri Bugge (Viken, kliimakoordinaator) ja Marte Sivertsen (Klimapartnere, kliimanõunik) Vikeni maakonnast, kes mõlemad tegelevad kliimaküsimustega ja on eelnevalt nõustanud maakondi kava (Sustainable Energy and Climate Action Plan) koostamisel.

Neljapäeval külastati Pernova loodusmaja, kus Pernova programmijuht Kadri Rea tegi väga põhjaliku ekskursiooni, tutvustas pakutavaid teenuseid ja arenguplaane. Samuti jagati oma kogemust kui ohtlik võib olla loodus ja toodi näitena, kuidas akvaariumi puhastamisel korall eraldas inimeste elule ohtliku gaasi. Norrakatele avaldas muljet kobarkino ja erinevad töötoad, kus noored saavad osaleda.

Külaskäik jätkus Solar Karavan pargis. Meid võttis vastu karavan pargi juht Peeter Viik, kel on laialdased teadmised energeetikast. Tänaseks toodetakse kogu vajaminev elekter ise ja omanik on väljamõeldud põnevad skeemid, kuidas olla veelgi jätkusuutlikum. Gurile avaldas muljet, kuidas suveperioodil 1m veetoru on ühendatud veeboileriga, mis asub asfaldi all ning soojendab vett ligi 10kraadi soojemaks. Pargis katsetatakse tihti uusi süsteeme ning omanik kogub andmeid toodetud elektri kohta. Järgmise projektina valmib akupanga süsteem, mis talletaks energiat. Kõigele muule sorteeritakse tekkinud jäätmeid ja ollakse kaasatud erinevatesse projektidesse koduvallas ning teadusasutustes.

Külaskäik lõppes Pärnumaa arenduskeskuses ja Pärnu kolledžis (KOBAR), kus jagati kogemusi ning arutati ühist koostööd.

Jaga:

Veel uudiseid

Avati KOP uus voor

1. märtsist on avatud kohaliku omaalgatuse programmi kevadvoor, kust kogukondadesse panustavad mittetulundusühingud ja sihtasutused saavad taas oma tegevuseks toetust küsida. Sel aastal panustab riik läbi