Pärnu Loovlinnak

Pärnu Loovlinnak kasvatab asukohast sõltumatut loometalentide kogukonna mudelit.

Pärnu Ettevõtlusinkubaatori teises lennus on oma ideed kasvatamas Loovlinnak. Meeskond on arendamas mudelit, mis aitaks tuua peamistest tõmbekeskustest väljaspool asuvatesse linnadesse loometalente, kes panustaksid kogukonnana linnaruumi arendusse.

Pärnu Ettevõtlusinkubaatoris on arendamisel portaal ruumid24.ee, mis koondab kõik spordi-, kultuuri-, seminari-, loome- ja huviruumid üle Eesti. Loodav portaal lihtsustab kasutajatel sobivate ruumide leidmist ning loob ruumi pakkujatele võimaluse olla rohkem nähtav.

Algus

Enamasti on sarnased ideed olnud ühe asukoha põhised, näiteks Telliskivi loomelinnak Tallinnas või Aparaaditehas Tartus. Pärnu Loovlinnaku eesmärk on siduda eri valdkonna loomeinimesed üheks kogukonnaks asukohast sõltumatult.

Mullune suvi oli Loovlinnaku jaoks idee testimise periood. Meeskond korrastas varem prügi täis olnud ruumid ja korraldas 2-3 kuu jooksul 30 üritust, mida külastas ca 10 000 inimest. Pärnusse elama ja Loovlinnakusse tegutsema kolis 11 inimest, loodi 3 ettevõtet. Sellega oli tõestatud, et ruumi loomeinimesi koondavale kogukonnale Pärnus jagub.

Testijatelt väärt tagasiside

Oktoobrist 2021 liitus Loovlinnaku meeskond Pärnu Ettevõtlusinkubaatoriga. Inkubaatoris oma idee kasvatamise kasudena toob Pärnu Loovlinnaku kaasasutaja Sten Õitspuu välja 3 peamist punkti:

  • mentorlus,
  • võrgustamine
  • ning kindlasti väga kaasaegne ja mugav töökeskkond.

„Inkubaatoris olemise ajal, mentorite ja linnaga suheldes oleme avastanud termini creative urban development ehk loov linnaruumi arendamine. Sellest on saanud meie ettevõtmise keskpunkt ja see ei tähenda ainult mõne hoone arendamist, see hõlmab ka haljasalasid, Pärnu jõe äärset ala ja teisi avalikke pindasid, mida saab loovalt kasutada,“ rääkis Sten.

Loovlinnak koondab juba täna väga erineva taustaga inimesi – kunstnikke, disainereid, muusikuid, turundusinimesi, videokunstnikke ja fotograafe – kogukond on laiapõhjaline.

Puudub füüsiline asukoht

„Kui mõelda sellele, mis kasu võiks loovlinnak linnale anda, siis oleks selleks talent density ehk talenditihendus. Näeme oma ülesandena, et aitame luua linnaruumi, kuhu andekad inimesed sooviksid tulla. Pärnu linn vaatab väga tugevalt digitaalsete nomaadide poole. Linn soovib, et ettevõtlus ja noored hakkajad inimesed tuleksid siia elama. Tihti koonduvad talendid aga tõmbekeskustesse. Meie oleme loovlinnakuga ehitamas taaskasutatavat mudelit kogukonna loomiseks väljaspool tõmbekeskusi,“ selgitas Sten ja lisas, et ilusad sillad, head teed ja taristu on küll igapäevase elu jaoks vajalik, kuid miks peaks siia tulema talent, kes saab oma tööd teha ükskõik kus? „Need on need väärtused, mida Pärnu Loovlinnak aitab luua,“ märkis ta.

Täna ei ole Pärnu Loovlinnakul veel füüsilist asukohta, kus inimesed saaksid koguneda. Küll on läbirääkimisel koht nn staabi tekkimiseks. Laiem idee on aga ülelinnaline akupunktuuri tekkimine.

Huvilistel on võimalik kogukonnaga koheselt liituda „Kui sul on huvi midagi teha või idee, mida teostada ja otsid selle elluviimiseks tuge, siis on suur tõenäosus, et leiame ühiselt need osapooled, kes sinuga koos on valmis seda ideed ellu viima. Ma ei saa lubada kõikide ideede elluviimist, kuid kui inimesel endal on tahtmist ja valmidust panustada, siis julgen väita, et meie kogukonnas leidub inimesi, kes kampa löövad,“ ärgitas Sten kogukonnaga liituma ja tõi näiteks eelmisel suvel toimunud pungifestivali, mis sündis ühe linnakodaniku initsiatiivist.

Tänavu augustis on loovlinnak korraldamas linnafestivali Augustiunetuse. „Usun, et see saab olema selle asukohast sõltumatu ja linnaruumi väärindava loovuse demonstratsioon,“ märkis Sten.

Pärnu Loovlinnaku tegemistel saad silma peal hoida: https://www.facebook.com/loovlinnak/.

Loe teiste lugusid

Aastaid oma tarbeks maheseemnetest võrseid ja idusid kasvatanud Kristi on võtnud nõuks eestimaalased rohkem väärtuslikest toitainetest pungil idusid sööma panna. Hetkel on

Üks seitsmest Pärnu Ettevõtlusinkubaatoris oma äri kasvatavast ettevõttest on KAARIK, kelle missioon on pakkuda keskkonnasõbralikumat alternatiivi autokasutusele. Meeskonna poolt läbiviidud uuringud ja

Infinder – uudne lahendus, mis viib kokku praktikandi ja tööandja. Ettevõtted eri valdkondadest otsivad abikäsi ja hakkajaid noori, keda omale uueks töötajaks

Kui sul tekkis küsimusi või ettepanekuid, siis inkubantide nõustaja on Kaydi Tomson (ettevõtlusinkubaatori projektijuht)
telefon: 5650 4164
e-mail: kaydi@parnumaa.ee

Toetavad:

Koostööpartnerid:

Jälgi meid sotsiaalmeedias: